Донбаські психіатричні читання: проблеми психіатрії у військовий та мирний час

На Донеччині відбулися «Донбаські психіатричні читання» — до Краматорська приїхали психіатри і чиновники з Києва, участь у науково-практичній конференції взяли також викладачі та студенти Донецького національного медичного університету.

Психіатри і чиновники обговорювали стан психіатрії у військовий та мирний час, повідомляє ІА «Вчасно»

9−10 листопада захід «Донбаські психіатричні читання: проблеми психіатрії у військовий та мирний час» зібрав понад сто фахівців, що працюють у цій галузі.

Такі психіатричні читання 8 років проводилися лише у Львові, цьогоріч до обговорення долучилися Одеса і Краматорськ.

Під час конференції говорили про психіатричну службу Донеччини, психічне здоров’я підлітків, реабілітаційну допомогу людям, які постраждали в результаті війни — як військовим, так і мирному населенню.
«Ми говоримо про психіатрію в умовах війни — як у дорослого населення, так і дітей. Навіть після завершення бойових дій тривалий час найбільш затребуваними фахівцями будуть психолог, психіатр та психотерапевт, — сказала проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи Донецького національного медуніверситету Олена Петряєва. — Найбільш вразлива категорія — це переселенці, військові, діти і жінки. На їхню психіку впливає війна, в результаті маємо розлади психіки у цих категорій, що інколи призводять до суїциду «.

Професорка, докторка медичних наук Донецького медуніверситету Ольга Осокіна озвучила результати дослідження, яке проводила за фінською програмою на запрошення професора Андре Соурендера з Фінляндії. Це опитування, у якому взяли участь 1500 школярів у Донецькій та Кіровоградській областях.
«Попередні результати, які ми отримали, невтішні. Вчені хочуть зрозуміти, як війна впливає на психіку дітей, які будуть наслідки, — розповіла Ольга Осокіна — завідувачка кафедри психіатрії ДНМУ. — Також цікавили питання тютюнопаління, булінгу, вживання психотропних речовин, алкоголю, стосунки між підлітками, батьками, учителями. І це все на фоні війни. У школярів з Донецької області у кілька разів вищі суїцидальні настрої, високий рівень стресу — 14% на Донеччині, на Кіровоградщині — 1%. Це стосується підлітків, які на власні очі бачили обстріли, перетинали блокпости, чули про війну, полон, катування від батьків. Посттравматичний стрес — це просто „біч“ підлітків, з ним треба працювати».

Загалом участь у цьому дослідженні беруть 17 країн, фахівці вивчають психічне здоров’я дітей та підлітків. Отримані результати порівнюють між собою.

Наразі у державі немає єдиної програми, яка б допомогла психіатрично хворим людям. Психіатри говорили про необхідність розробки реабілітаційної програми для людей, що постраждали від війни.

«Сьогодні в Україні немає єдиного підходу у лікуванні таких пацієнтів. Є різні реабілітаційні центри, які працюють за власними напрацюваннями. Але програми для дітей і дорослих немає. Ми маємо вже сьогодні працювати з людьми. Це і шкільні психологи, і психотерапевти, і психіатри», — каже Олена Петряєва.

Екс-омбудсмен Валерія Лутковська вважає, що потрібно створювати умови для надання психіатричної допомоги жителям Донецької і Луганської областей.

«Психічному здоров’ю дітей завдано шкоди. Завтра підростуть діти, які звикли кататися на велосипеді під обстрілами або ховатися. Вони завтра визначатимуть політику нашої держави. Тому ці читання важливі саме на Донеччині. Потрібно проводити широку просвітницьку кампанію щодо психіатричної допомоги, аби у суспільстві було менше стигматизації щодо відвідування психіатра і його готовності говорити з людьми про їхні проблеми, у тому числі, пов’язані з війною», — сказала директорка Г О Український інститут прав людини" Валерія Лутковська.

Також психіатри говорили про те, що психіатричних хворих потрібно більше соціалізувати. Для цього можна створювати соціальні гуртожитки, такий досвід в Україні був. Зараз про це ведуть перемовини з міністерством соціальної політики України.

На сьогодні на підконтрольній Україні території Донеччини працюють 5 реабілітаційних центрів (інтернатів), у яких 270 ліжок. На тимчасово окупованій території таких центрів 9, вони розраховані на 900 пацієнтів з психіатричними хворобами. До війни інтернатів було 20.

Захід у Краматорську організували за ініціативи президента Асоціації психіатрів України Семена Глузмана. За його словами, наступного року до Донбаських психіатричних читань пообіцяли долучитися фахівці зі Швейцарії та Оксфордського університету.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…