Уявіть собі підприємця, менеджера компанії чи посадовця, який вирішив підвищити фахову кваліфікацію. Ефективний шлях зробити це – здобути другу (чи третю, четверту і так далі) освіту, яка тісно пов’язана з діяльністю управлінця. Як правило, це економіка, фінанси, право і менеджмент.

Причому, директору-абітурієнту необов’язково поступати до університетів Кембріджа, Гарварда чи Каліфорнійського. Провідні вітчизняні ВНЗ дають другу освіту, яка за якістю часто не поступається закордонній. Наприклад, пропонують навчання за програмами МБА (магістр бізнес-адміністрування), спеціалізовані магістерські програми, вивчення іноземних мов тощо.

В пошуках позитивних прикладів «Освіта України» звернулася до народного депутата України Сергія Баранова-Мохорта, який має три вищі освіти.

Сергію Миколайовичу, скажіть, навіщо людині, успішній в бізнесі чи державному управлінні, ще одна вища освіта? Це ж додаткові фінансові, часові та інші витрати.

Причини можуть бути які завгодно: від бажання зробити свій бізнес успішнішим до особистих амбіцій. Досить типова ситуація: вітчизняні підприємці чи менеджери колись отримали вищу освіту, але за спеціальністю, яка не має прямого відношення до поточної роботи. А час не стоїть на місці: ринки розвиваються, вимоги в сфері державної служби зростають, конкуренція стає щільнішою. Це підвищує планку професійної підготовки кожного окремого банкіра, бізнесмена, менеджера, посадовця тощо. Зрештою, вони приходять до висновку, що треба вчитися далі. І це до речі, не лише право чи економіка. Знаю приклади, як успішні люди вчаться на психологів, соціологів і навіть на природничих напрямах.

Це правда, що маєте три вищі освіти?

Так. З 1985 по 1993 рік навчався в Київському політехнічному інституті, спеціальність "інженер - системотехнік"; з 1994 по 1996 рік - у Київському Державному Економічному Університеті (зараз Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, КНЕУ, – «Освіта України»), "магістр обліку та аудиту в банках"; з 1997 по 2001 рік - в Академії державної податкової служби України, "правознавство".

Давайте візьмемо, для прикладу, КНЕУ. Ваші враження від навчання там?

Я навчався в Центрі магістерської підготовки (ЦМП) - провідному структурному підрозділі КНЕУ. Це було в 1994- 1996 роках, пощастило потрапити в перший набір, він же перший випуск. Навчався власним коштом, за переважну більшість слухачів платили юридичні особи. Через те, що платив за себе сам, намагався максимально ефективно використовувати час для навчання – як на заняттях в ЦМП, так і вдома: слухав, конспектував, читав. Кожного дня після роботи до 1-2 години ночі готувався до сесії, причому в міжсесійний період… Познайомився з  багатьма цікавими людьми, з деким товаришую й досі. Один з них, до речі, став моїм кумом.

Знання, здобуті в ЦМП, знадобилися в подальшій кар’єрі?

Звичайно. Навіть більше: після навчання в Центрі доля поєднала мене з освітою. З 1997 року працював у вузах, Міністерстві освіти і науки, молоді і спорту, зараз працюю в Комітеті з питань науки і освіти Верховної Ради. Дуже вдячний за все директору Центру, доктору економічних наук професору Анатолію Михайловичу Поручнику.

Якщо слідкуєте за розвитком альма-матер, скажіть, що зараз являє собою Центр?

Слідкую уважно, я ж освітянин. Центр спеціалізується на наданні освітніх послуг на базі другої вищої освіти. Як і 17 років тому, там готують фахівців вищої кваліфікації: магістрів з економіки і підприємництва, менеджменту та права. Це без перебільшення визнаний в Україні лідер бізнес-освіти.

Якщо так, що там пропонують вибагливим абітурієнтам?

 - Наскільки знаю, у Центра є серйозні конкурентні переваги. Перш за все, це підготовка спільно з іноземними вузами-партнерами магістрів за програмами МБА, «Управління міжнародним бізнесом», «Міжнародний фінансовий менеджмент», «Міжнародна торгівля» та «Маркетинговий менеджмент». Підкреслю, одна з родзинок цього ВНЗ - ексклюзивність програми МБА.

 Сьогодні багато вузів пропонують ексклюзивність… Можете конкретизувати?

 Розсудіть самі. Програму МБА Центр розробив спільно з Школою менеджменту Комерційного інституту м. Нансі (Франція). Сьогодні він вийшов на новий виток співробітництва з європейськими бізнес-школами і уклав угоду про співробітництво з авторитетною Міжнародної бізнес-школою BBSI (м. Борнмут, Велика Британія) з реалізації програми МБА і видачею сертифіката цієї школи випускникам програми. Англійські викладачі проводять курс тренінгів, а професори зарубіжних університетів і бізнес-шкіл викладають на п’яти магістерських програмах. І ще один штрих. За роки існування ЦМП підготовлено понад 8000 менеджерів, які працюють на ключових посадах у фінансовій та бізнесовій сферах, а також державній службі.