Центр онкології і радіохірургії «Кібер Клініка ім. академіка Ю. П. Спіженко» з перших днів своєї роботи дотримується принципу — високоякісна онкологічна допомога має бути доступною для українців. На початковому етапі розвитку всі наші зусилля були направлені на те, щоб відкрити українським пацієнтам доступ до найбільш інноваційного методу лікування пухлин — радіохірургії. Власне, унікальний і в світовому масштабі, радіохірургічний комплекс «КіберНіж» став основою для створення сучасного онкоцентру світового рівня в Україні, що знайшло відображення у назві Клініки.

Одразу після запуску Кібер Клініки ми приступили до складної, але надзвичайно важливої роботи з інтегрування нового методу лікування у вітчизняну клінічну практику. Сотні годин презентацій, лекції, доповіді, тонни інформаційних матеріалів — усе це, без перебільшення, знадобилося, щоб розповісти провідним вітчизняним фахівцям про можливості нового для України, але широко застосованого в світі, методу лікування. Паралельно із використанням відомих на той час методик КіберНожа, наші фахівці, пройшовши стажування закордоном та отримавши власну клінічну практику, почали розробки з розширення його застосування.

У результаті в стінах Кібер Клініки були розроблені та впроваджені нові інноваційні методики лікування пухлин за допомогою КіберНожа. Наші розробки перевернули уявлення про те, яким для пацієнтів буде лікування онкозахворювань. Наприклад, якщо раніше меланома ока однозначно вказувала на необхідність видалення ураженого органу, то нині, після проходження лікування за допомогою КіберНожа, наші пацієнти живуть навіть не втративши гостроти зору. Або рак єдиної нирки — раніше пацієнту доводилось займати чергу на пересадку нирки, а в очікуванні операції, майже в прямому сенсі, бути прив'язаним до апарату гемодіалізу. Проте сьогодні хворі з подібним діагнозом мають високі шанси зберегти працездатність хворого органу після лікування на КіберНожі.

Збільшення числа наших паціентів показало, що все частіше до клініки звертаються ті, яким радіохірургія була протипоказана, зокрема через значний розмір пухлини, що розрослася за час лікування в інших медичних закладах. Тоді керівництво клініки прийняло рішення розширити діапазон пропонованих послуг — і вже менш ніж за рік у новому корпусі Кібер Клініки відкрилось Відділення променевої терапії. Нині тут проводиться унікальна високоточна променева терапія (IMRT), і не менш унікальне лікування електронами поверхневих різновидів раку, зокрема, базальноклітинного раку шкіри. Наші пацієнти з таким захворюванням мають змогу вилікуватись, не вдаючись до хірургічного видалення пухлини. Статистика виліковування цього виду раку у пацієнтів Кібер Клініки перевищує 99%.

Розширивши діапазон захворювань, у лікуванні яких пацієнти можуть отримати ефективну допомогу в Кібер Клініці, ми зосередились на втіленні в життя соціальних проектів. Спочатку це були безкоштовні консультації у Всесвітній день боротьби проти раку, який щорічно відзначається 4 лютого. Під час таких заходів фіксувалось безперервне зростання попиту на консультативну допомогу високого професійного рівня. Тому доволі швидко до одного дня додався тиждень — у щорічний «тиждень діагностики раку шкіри» всі пацієнти отримували дослідження на сучасному цифровому дерматоскопі, наступного року такий «тиждень» тривав протягом цілого місяця. Влітку 2015 року кількість безкоштовних консультацій і діагностичних процедур, наданих населенню Києва за час участі в проекті соціального партнерства «Крок до життя», перевищила кілька сотень. Розширилася і географія наших соціальних проектів: жителі Львова та Одеси також отримали безкоштовні консультації наших фахівців під час виїзних заходів.

Мабуть, саме в той момент ми і подолали стереотип, що якісна допомога, та ще й у приватній клініці світового рівня, обов’язково повинна бути платною та дорогою. На жаль, багато хто з наших колег з приватної онкології будують на цьому постулаті свій розвиток. А це означає, що наші ініціативи, спрямовані все на ту ж доступність допомоги пацієнтам з онкозахворюваннями, перейшли комусь дорогу до збагачення. Інакше чим ще пояснити, що в Інтернеті почали з'являтися брудні публікації замовного характеру, в яких Кібер Клініка виставляється, без перебільшення, «всесвітнім злом». Нічим іншим, як спробою за допомогою таких низьких прийомів повернути у рамки старого укладу! При якому ці самі ж конкуренти не здатні продемонструвати ефективність лікування вище, ніж в державних онкоцентрах, які працюють у по-справжньому важких умовах.

Однак ми приймаємо світову парадигму конкурентності — залишатися професіоналами та лідерами в своєму сегменті ринку медичних послуг, при цьому надавати пацієнту і його близьким, навіть на безоплатній основі, але максимально точну, повну та достовірну інформацію про кожен конкретний випадок, можливі варіанти лікування і навіть про те, де в Україні кожен з варіантів доступний. А свій, напевно, найвідповідальніший у житті вибір пацієнт робитиме самостійно.

Із тими, хто прийме рішення отримати онкологічну допомогу в нашій Клініці, ми разом пройдемо всі етапи боротьби: і лікування, і реабілітацію, і періодичний контроль. Ті ж, хто з якихось причин обере будь-який інший шлях лікування, матимуть на озброєнні знання, які захистять пацієнта від можливих (навмисних, чи ні) лікарських помилок, і тим самим ми підвищуємо якість української онкології.

Можливо, це дещо філософський підхід, але це наш шлях. А замовні статті б'ють не по нам, а по тим людям, яким потрібна кваліфікована медична допомога, особливо на самому початку боротьби з хворобою, але які не мають змоги оплатити її в тому розмірі, в якому уявляють собі ціну здоров'я деякі з наших конкурентів (і яка складається, в тому числі, з витрат на ведення «чорних PR кампаній»). Однак наша соціальна діяльність була розпочата на хвилі успіху і визнання, і єдиним результатом нечесної конкуренції щодо Кібер Клініки Спіженка може стати обмеження і зменшення обсягу соціально-орієнтованих проектів.