Студенти ДНМУ долучилися до святкування Дня Європи

  18 травня студенти міжнародного медичного факультету ДНМУ у Кропивницькому спільно з викладачами вже традиційно долучилися до святкування Дня Європи та участі у "Єврофесті".

  В обласному ЦДЮТ вони представили культуру своїх країн, а потім взяли участь у заходах на площі Героїв Майдану у Кропивницькому.

  З Днем Європи учасників "Єврофесту" привітали голова ОДА Сергій Кузьменко, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питань європейської інтеграції Наталія Бойко та заступник Міністра культури України Юрій Рибачук.

  Потім учасники з прапорами своїх країн та в національному одязі пройшли центром Кропивницького.

Вшанували подвиг українських визволителів студенти ДНМУ у Кропивницькому

9 травня, у День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, студенти Донецького національного медичного університету спільно з викладачами Ярослава Тур та Роксолана Стецюк долучилися до урочистих заходів на меморіальному комплексі "Фортечні Вали".
Викладач історії України Тетяна Печериця розповіла про окупацію тодішнього Кіровограда та шлях до його визволення, а також тисячі жертв, до яких призвели звірства нацистів у місті.
Студенти поклали квіти до Вічного вогню та хвилиною мовчання вшанували Героїв-визволителів та тих, хто невинно загинув від рук ворога. Відвідали юнаки та дівчата і меморіальну стелу на честь Героїв АТО.
Окрім вітчизняних студентів пам'ять загиблих у Другій світовій війні, вшанував студент міжнародного медичного факультету Акіра Ватанабе з японського міста Фукуока.

 

Ukrainian English French German Italian Russian Spanish

85-РІЧЧЯ РІДНИЙ ALMA MATER ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ!


ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.Горького
 
(КОРОТКА ІСТОРІЯ)

ВИТОКИПочаток ХХ століття характеризується бурхливим розвитком вугільної, металургійної, машинобудівної, хімічної та інших галузей промисловості на території нинішньої Донецької області та збільшенням населення краю. До 1930 року в Донбасі налічувалося 2600 лікарів та 7436 осіб середнього медичного персоналу, але цього було явно недостатньо. У зв'язку з цим закономірно виникла потреба в більшій кількості лікарів, вчителів, інженерів, медсестер і т.д.


           12 червня 1930 було прийнято рішення про відкриття восени 1930 Сталінського медичного інституту. Організаційну роботу вів завідувач Сталінським окружним відділом охорони здоров'я Іван Якович Олімп, який став першим директором інституту. Йому в короткий термін вдалося підібрати кадри викладачів і співробітників, завершити ремонт виділених для інституту приміщень.

У будівлі колишнього окрфінвідділа (нині міська лікарня № 1) розмістилися перші кафедри: суспільних наук, біології, анатомії, гістології, фізіології, канцелярія і бібліотека; в приміщенні колишнього окрземвідділа - кафедри фізики та хімії. Під студентський гуртожиток були виділені палати 2-ї районної лікарні та приватні будинки. Апаратуру для кафедр замовили в Москві та Харкові, частина спеціальних приладів - за кордоном.

Велику допомогу надали медінститути Києва, Одеси, Харкова. Вони поділилися мікроскопами, харківські колеги надіслали частину експонатів свого анатомічного музею з оригінальними препаратами. Ленінградська військово-медична академія передала молодому ВУЗу кілька сотень томів зі своєї наукової бібліотеки. Завідувач кафедри нормальної анатомії Харківського медінституту академік В.П.Воробйов взяв участь у складанні плану будівництва інституту, зокрема морфологічного, фізико-хімічного корпусів, гуртожитку для студентів та житлового будинку для викладачів.

У липні 1930 був оголошений конкурс на заміщення посад завідувачів кафедрами і викладачів. Одним з перших прибув з Одеси Н.Д. Довгялло, який став деканом єдиного на той час лікувально-профілактичного факультету та завідувачем кафедри анатомії. Незабаром приїхали професори А.Г. Черняховський, Н.Н.Кудрявцев, Е.Е.Паулі, які очолили кафедри гістології, фізіології та біології відповідно. До кінця листопада 1930 року в інституті були укомплектовані штати шести завідуючих кафедрами, одного доцента і десяти асистентів (більше половини з них працювали за сумісництвом). При цьому понад третини посад викладачів залишалися ще вільними.

31 липня 1930 Наркомздрав України встановив план набору: 200 студентів на 1-й курс денного відділення з терміном навчання 4,5 роки і 290 учнів на робітфак. Перші оголошення про набір були опубліковані в окружній та міських газетах «Сталінський робочий» і «Диктатура праці» в червні 1930 року. Прийом до інституту проходив до 1 листопада. Всього було подано 297 заяв, взяли 188 осіб. Переважне право при зарахуванні мала молодь з робітників і селян. Близько половини з них працювали до цього фельдшерами, медсестрами і санітарками.

28 листопада 1930 відбулося перше заняття. О другій годині дня в урочистій обстановці професор Н.Д.Довгялло прочитав лекцію з анатомії. З наступного дня почалися регулярні заняття з хімії, фізики, анатомії та ін. Трохи раніше - у жовтні - почалися заняття на медичних робітфаках в містах Сталіно, Макіївці, Костянтинівці та Рубіжному.

Важкою справою була організація навчального процесу: тіснота приміщень, відсутність необхідного обладнання та приладів, брак підручників та реактивів. Але виняткова енергія невеликого колективу викладачів, всебічне сприяння місцевих партійних і радянських органів допомагали долати труднощі. Викладачі та студенти брали участь в ремонті приміщень, їх обладнанні, виготовляли наочні та навчальні посібники. Кафедри інституту організовувалися послідовно, у міру проходження студентами академічного курсу, аж до першого випуску лікарів.

У центрі уваги місцевих керівних органів та адміністрації навчального закладу була перспектива розвитку інституту. Для цього, насамперед, треба було прискорити будівництво спеціального навчального корпусу, створити нормальні побутові умови для студентів. Всі ці питання вимагали термінового вирішення, і окружна Рада депутатів трудящих виділила інституту додатково будівлю товариства «Автодор» і один з корпусів колишньої земської лікарні. Тут розмістилися кафедри хімії, біології, мікробіології, патологічної анатомії, патофізіології та фізіології людини.

Для проведення навчального процесу з гігієни та педіатрії вдалися до допомоги науково-дослідних інститутів, які вже діяли в місті крайового інституту гігієни та патології праці та дещо пізніше - науково-дослідного інституту охорони материнства і дитинства.

Практичні заняття з мікробіології проводилися в лабораторії обласної санепідстанції. Все це сприяло розвитку співпраці викладачів інституту з органами практичної охорони здоров'я, яке міцніло з року в рік. Частково була вирішена проблема житла для студентів: частина класних кімнат однієї зі шкіл-семирічок була використана під гуртожиток.

Навесні 1931 проектне бюро Наркомату охорони України приступило до розробки креслень для будівництва морфологічного корпусу. Але проектування затягнулося, і будівництво почали тільки в травні 1934 року.

У 1931 році було проведено два набори студентів: влітку - 103 і восени - 104 людини. Таким чином, до початку 1932 року на 1-му курсі навчалося 207 студентів, на 2-му - 150. Надалі набір збільшувався. У 1936 році на 40 місць на 1-й курс було подано вже 869 заяв.

У 1931-1932 роках на новостворених кафедрах приступили до роботи талановиті вчені і педагоги А.В.Анучін, Н.Н.Благовещенскій, В.М.Богославскій, Е.І.Бунін, А.І.Войнар, К.Н. Жмакіна, Б.Я.Каплун, С.Ф.Летнік, Н.І.Медведев, П.А.Мініовіч, Н.І.Романцев, І.М.Чіжін, М.А.Чалісов, А. І.Чаругін та інші.

Влітку 1936 року відбувся другий випуск 110 лікарів. Вони були студентами річного набору 1931 року. Таким чином, органи охорони здоров'я в 1936 році отримали від Сталінського медінституту 271 фахівця. До цього часу в інституті вже було 33 кафедри, де працювали 23 професори, 3 доценти і 94 асистента. Загальне число студентів в 1936/1937 навчальному році досягло 1443.

У 1936 році відбулася конференція, яка підвела підсумки наукової діяльності професорів та викладачів інституту за 5 років. За цей час було опубліковано більше 100 наукових робіт, деякі з них були переведені на іноземні мови. 33 викладача підготували до захисту докторські і кандидатські дисертації, грунтуючись на отриманих результатах своїх досліджень.

У 1937 р інститут очолив професор Іван Дмитрович Йонин. І.Д. Йонин - організатор кафедри інфекційних хвороб, видатний діяч радянської медичної науки, в подальшому головний епідеміолог та інфекціоніст Червоної Армії, генерал-майор медичної служби.

З 1935 по 1939 роки вводили в дію по частинах морфологічний корпус. У ньому розмістили кафедри нормальної анатомії, топографічної анатомії, патанатомії, біології, фізики та патофізіології. До послуг студентів були три похилі аудиторії, обладнані проекційними установками, рентгенкабінет, навчальний анатомічний музей та інші.

У цей час за рахунок збільшення набору зростала кількість студентів. У порівнянні з 1931-1935 рр. прийом на перший курс збільшився з 200-300 до 450 осіб. Кількість студентів в 1940/1941 навчальному році перевищило 2000 чоловік.

З 1938 р директором Сталінського медичного інституту був доцент кафедри психіатрії Ісаак Мойсейович Шейкин.

До 1939 року інститут мав тільки один лікувально-профілактичний факультет. У 1939/1940 навчальному році відкрилися педіатричний і санітарно-гігієнічний факультети. За весь довоєнний період інститут дав країні 1966 лікарів. Однак успішному розвитку і становленню ВНЗ завадила війна.


РОКИ ВИПРОБУВАНЬ


   Літня екзаменаційна сесія 1941 була перервана війною. На проведеному мітингу студенти та викладачі заявили про свою готовність зі зброєю в руках захищати Батьківщину. Більше 300 юнаків та дівчат - випускників інституту після здачі останнього державного іспиту прийшли до райвійськкомату з проханням послати їх на фронт. Добровільно пішли на фронт лікарі Р.В.Богославскій, Г.П.Кондратенко, І.А.Беда та інші.

За вказівкою Наркомздрава України при інституті були організовані курси удосконалення лікарів. Начальником їх призначили доцента кафедри нормальної анатомії С.Б.Зелігмана.
В якості керівників військово-медичної служби тільки в перший місяць війни в Червону армію було призвано 12 професорів і викладачів. До кінця 1941 року їх кількість збільшилася до 20. Депутат Верховної Ради України, завідувач кафедри інфекційних хвороб, заслужений лікар України, професор І.Д.Іонін був призначений головним епідеміологом, потім головним інфекціоністом Червоної Армії, він загинув у травні 1945 року.

Завідувач кафедри госпітальної хірургії, професор В.М.Богославскій став провідним хірургом евакогоспіталю, його дружина - асистент кафедри патологічної анатомії А.Н.Богославска і син Ростислав - студент випускного курсу - хірургами того ж госпіталю. Сім'я Богославских внесла свої заощадження у фонд оборони країни і отримала подяку Верховного Головнокомандувача.
Заслужений лікар УРСР, завідувач кафедри акушерства та гінекології професор К.Н.Жмакін працював головним гінекологом Калінінського і 1-го Прибалтійського фронтів, завідувач кафедри ЛОР-хвороб, професор С.Ф.Летнік - головним отоларингологом евакуаційних госпіталів Свердловської області. Провідними хірургами та начальниками хірургічних відділень в госпіталях були П.П.Раевскій, А.Б.Сігалов, З.І.Стукало, Б.С.Агте, Е.К.Могілевская, В.А.Кузнецов, Ф.М.Осіпов , Я.М.Ландау, Я.Д.Дмітрук, С.І.Поляк, Я.Д.Зіньковскій.

Очолювали медичні відділення в госпіталях, спеціальні лабораторії або підрозділу у військах Г.Л.Кац, В.С.Шуренок, С.М.Свідлер, М.С.Лейчік, Л.Р.Коломойцев та інші. Студент 4-го курсу лікувального факультету Б.А.Шапаренко був хірургом медико-санітарного батальйону, студент 5-го курсу Г.П.Кондратенко служив в медичних підрозділах кавалерійського з'єднання. Асистент кафедри акушерства та гінекології К.С.Залевскій брав участь в обороні Сталінграда, у звільненні Кубані, Донбасу.
До останньої хвилини життя вселяв віру в перемогу у бійців, що виходили з оточення, молодий військовий лікар третього рангу 406-го стрілецького полку Ж.Леоненко. Беручи участь у прориві ворожого кільця, він зумів з полковим медичним пунктом вивести всіх поранених, але, отримавши важке поранення, помер у госпіталі 23 грудня 1941.

Приклад хоробрості й героїзму показали випускники інституту військові лікарі В.Машкара і П.Рабічев, загиблі на бойовому посту взимку 1941 року в Ленінграді.

Безстрашними патріотами проявили себе багато лікарів і студенти, які опинилися в тилу ворога. Завідувач кафедри неорганічної хімії Р.Н.Головатий був командиром партизанської групи, що діяла на території м Сталіно та області. Асистент кафедри гістології В.А.Сібірькова - учасниця партизанського загону під командуванням В.Д.Авдеева (Донського).

Доцент кафедри органічної хімії Д.М.Фомічев - учасник партизанської групи, розстріляний фашистами в лютому 1943 року. До кінця вірним військовій присязі залишався військовий лікар А.Воробйов, що не припинив боротьби і в нелюдських умовах фашистського полону. Разом з іншими членами групи опору він брав участь в організації пагонів.

Студентка 3-го курсу А.Васильєва керувала патріотичної групою у м Сталіно. Патріотки допомогли втекти з фашистського концентраційного табору 243 військовополоненим. У 1942 році всі члени групи були розстріляні.

Перед відступом з міста у вересні 1943 року гітлерівці спалили морфологічний корпус, 13 корпусів клінічної лікарні, підірвали будівлі дитячої та шкірно-венеричної клінік інституту, фізіотерапевтичну лікарню, шлаководолікувальницю. Психіатрична клініка і центральна поліклініка, де розміщувалися деякі кафедри, вціліли, але все майно було знищено. Збиток, нанесений інституту окупантами, склав 54 млн рублів.ВІДРОДЖЕННЯ

Через два тижні після звільнення міста в інституті розпочалася реєстрація студентів, що перервали навчання у 1941 році, а в грудні 1943 року поновилися заняття. Офіційно перший після вигнання окупантів навчальний рік розпочався в січні 1944 року - на 1-й курс було прийнято 200 студентів. Навчання тривало без літніх канікул до жовтня 1944 року. Тоді почався черговий 1944/1945 навчальний рік. Для занять використовувалися підвальні та напівпідвальні приміщення морфологічного корпусу та гуртожитків.

Почали повертатися в місто провідні вчені, завідувачі кафедрами. З 25 вересня 1943 року по 3 березня 1944 тимчасово виконував обов'язки директора інституту професор Олексій Йосипович Войнар - завідувач кафедри біохімії, один з основоположників вчення про роль мікроелементів в організмі людини. У 1944 році його змінив професор Леонід Миколайович Кузьменко - керівник з великим досвідом, завідувач кафедри факультетської хірургії.

На початку 1945 року на кафедрах і у відділах вже працювало 126 викладачів. Відроджувалися основні корпуси та гуртожитки інституту, одночасно вирішувалася проблема оснащення клінічних кафедр. Вже в 1948/1949 навчальному році не було потреби в реактивах, фарбах, хімічному склі, медикаментах. Кафедри придбали багато нових приладів.

У 1951 році професор Л.Н.Кузьменко очолив Львівський медичний інститут, а ректором Донецького медичного інституту був призначений завідувач кафедри загальної хірургії, професор Андрій Михайлович Ганічкін - прекрасний хірург і організатор, який багато зробив для подальшого розвитку ВНЗ.

У 1952/1953 навчальному році здали першу чергу головного морфологічного корпусу, що дозволило розмістити в хороших приміщеннях вісім теоретичних кафедр. У 1954 році морфологічний корпус був повністю відновлений.

З 1 вересня 1953 року в інституті знову почали функціонувати педіатричний і санітарно-гігієнічний факультети. У 1956 році на лікувальному факультеті організовано вечірнє відділення. У вересні 1968 року на базі вечірнього відділення був створений вечірній лікувальний факультет, який в 1974 році перетворили у другій лікувальний факультет.

Вже до кінця 1955 досягнуто довоєнний число теоретичних і клінічних кафедр. У 1959 році здано в експлуатацію гуртожиток на 700 місць. Це дало можливість колишній гуртожиток використовувати для навчальної бази. Через рік було введено ще один гуртожиток на 300 місць.

У 1961 р Сталінський медичний інститут перейменований в Донецький державний медичний інститут.

У 1962 році був створений факультет удосконалення лікарів, першим деканом якого був професор Р.В.Богославскій. Спочатку підвищення кваліфікації проводилося на кафедрах, провідних навчання студентів. З 1963 року організовані кафедри факультету удосконалення лікарів.

У 1963 році відчинив двері стоматологічний факультет, який очолив професор Н.Н.Транквілітаті.

У 1964 р професор А.М.Ганічкін був призначений директором Ленінградського НДІ онкології АМН СРСР.

З 1964 по 1985 роки колективом інституту керував завідувач кафедри мікробіології, вірусології та імунології, Заслужений діяч науки України, професор Геннадій Петрович Кондратенко, тривалий час працював до цього проректором з навчальної роботи. Вперше в історії ВНЗ очолив його колишній випускник. Швидкими темпами розвивався інститут в 60-70 роки. Виросли нові корпуси, гуртожитки, розширилися навчальна і клінічна бази, зріс обсяг наукових досліджень.

Розширенню навчально-виробничої бази інституту сприяла здача в експлуатацію нового шестиповерхового будинку санітарно-гігієнічного факультету - 3-го навчального корпусу (в 1971 році). У новому корпусі є актовий зал на 1000 місць, аудиторії на 160, 190 і 420 місць.

З 1965 по 1985 роки значно розширилася клінічна база інституту. Вона представлена ​​великою мережею лікувально-профілактичних закладів. Для виробничої практики студентів та роботи аспірантів використовуються більше 70 міських та центральних районних лікарень, близько 20 дитячих лікарень і відділень, 20 стоматологічних відділень і поліклінік, а також 13 санітарно-епідеміологічних станцій.
Важливі зміни відбулися в професорсько-викладацький склад. Так, якщо в 1962/1963 навчальному році в інституті працювало 439 викладачів, з них 22 доктори та 54 кандидата наук, то в 1980/1981 навчальному році на 6 факультетах, підготовчому відділенні, в центральній науково-дослідній лабораторії працювало вже 884 співробітника, в т.ч. 83 доктора і 508 кандидатів наук.

Після закінчення Другої світової війни перед колективом інституту, поряд з іншими важливими завданнями, постало питання наукового пошуку. Вже в 1949 році в науковій роботі брало участь більшість професорсько-викладацького складу. За післявоєнний період до вересня 1952 викладачами було захищено 5 докторських і 27 кандидатських дисертацій.

До 1952 року кафедри могли прийняти вже 6 аспірантів і 20 клінічних ординаторів (в 1946/1947 - відповідно 2 і 11). Результатом активної науково-дослідної роботи, що розгорнулася в інституті в післявоєнні роки, з'явився значний ріст його науково-педагогічних кадрів. Число викладачів з науковим ступенем і вченим званням зросло до 1952 року до 60 чоловік.

До середини 70-х років Донецький державний медичний інститут перетворився з невеликого ВНЗ 3-ої категорії в один з найбільших та провідних медичних інститутів в СРСР, поступаючись за кількістю учнів студентів тільки перший Московському медичному інституту і другий Московському медичному інституту. У 80-х роках ХХ сторіччя набір на 1-й курс на всі факультети становив понад 1000 студентів. В цілому на всіх 5-ти факультетах інституту навчалося понад 6000 студентів.

До середини 80-х років в інституті функціонують 2 лікувальних, педіатричний, санітарно-гігієнічний, стоматологічний факультети, факультет удосконалення лікарів і підготовче відділення.

До цього часу у ВУЗі побудовані: санітарно-гігієнічний, спортивний та стоматологічний корпусу, ЦНИЛ, 7 гуртожитків на 4406 місць, їдальня на 550 посадочних місць, спортивно-оздоровчий табір «Сонячний» на березі р. Сіверський Донець, створений санаторій-профілакторій для студентів.

Лише за період з 1965 по 1985 роки співробітниками інституту захищено 78 докторських і 496 кандидатських дисертацій, отримано 314 авторських свідоцтв на винаходи, отримано 3 Державні премії України, 1 премія АН України, 10 медалей і 21 диплом ВДНГ України та СРСР. Протягом п'яти років поспіль (з 1981 по 1985 роки) за рівнем навчально-методичної роботи Донецький медичний інститут посідав перше місце серед усіх медичних інститутів СРСР.
У цей час в інституті працює ціла плеяда прекрасних педагогів і науковців: професори Е.А.Дікштейн, Н.Н.Транквілітаті, Е.М.Кімбаровская, С.Б.Зелігман, І.В.Коміссаров, Г.П.Кондратенко , В.Н.Казаков, К.А.Дрель, О.А.Ластков, А.А.Слюсарев, В.Д.Ванханен, Б.Н.Зорін, Н.В.Грінь, Г.С.Кірьякулов, В .С.Лавріненко, Ю.Н.Андрюшін, А.П.Селіванов, А.А.Шаптала, В.Н.Ельскій, Ю.Н.Талакін, а також клініцистів - Н.А.Торсуев, К.Т.Овнатанян , А.Я.Губергріц, М.І.Франкфурт, Р.В.Богославскій, Б.С.Агте, Б.Я.Резнік, Е.М.Вітебскій, А.Я.Штутін, Н.Л.Кущ, Л .Г.Завгородній, А.Ф.Греджев, Б.А.Шапаренко, А.І.Гмиря, М.Н.Бухаровіч, З.В.Крюкова, Е.З.Поляк, І.А.Верещагін, В.П .Карпушін, В.П.Мірошніченко, В.І.Кондратенко, Е.В.Молжанінов, Г.В.Бондарь, А.К.Мерзон, Р.І.Новікова, В.Р.Окушко, С.С.Острополец , Я.В.Оберемченко, В.М.Павленко, В.І.Родін, П.С.Серняк, В.В.Сіняченко, Е.Н.Самар, Б.Н.Турбін, В.А.Хараберюш, Л .Д.Тараненко, Е.А.Щербіна, В.Н.Буценко, Л.С.Бондарев, Г.Д.Дорофеева.

Саме завдяки їх зусиллям був створений фундамент для подальшого розквіту нашої Alma Mater. У 1980 році за великі досягнення в підготовці кваліфікованих кадрів для практичної охорони здоров'я, успіхи в науковій і лікувальній роботі, а також у зв'язку з 50-річчям від дня заснування Донецький державний медичний інститут був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (у той час - найвища нагорода України).

УНІВЕРСИТЕТ СЬОГОДНІ

З 1985 р по 2010 р ректором університету був завідувач кафедри нормальної фізіології, Герой України, академік НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Валерій Миколайович Казаков. Особливу увагу в цей період часу приділялася розвитку науки та підготовці науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації - кандидатів і докторів медичних наук.

Побачили світ 14 нових і отримали визнання не тільки в Україні науково-практичних журналів: «Архів клінічної та експериментальної медицини», «Міжнародний вісник медицини», «Український журнал хірургії», «Здоров'я дитини», «Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти», «Університетська клініка», «Український журнал телемедицини та медичної телематики», «Журнал дерматології та косметології ім. Н.А.Торсуева »,« Вісник невідкладної і відновної медицини »,«Травма »,«Вісник гігієни та епідеміології », « Медико-соціальні проблеми сім'ї », «Журнал психіатрії та медичної психології », «Міжнародний неврологічний журнал».

В університеті були створені 6 спеціалізованих вчених рад з правом захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальностями: гігієна, нормальна фізіологія, ревматологія, патологічна фізіологія, педіатрія, акушерство і гінекологія, травматологія та ортопедія, імунологія та алергологія, анестезіологія та інтенсивна терапія , кардіологія, внутрішні хвороби, онкологія, променева діагностика та променева терапія, патологічна анатомія.

У 1990 р був організований Міжнародний навчальний центр, метою якого була довузівська підготовка іноземних громадян, а в 2002 р почав роботу фармацевтичний факультет.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 №407 Донецькому державному медичному інституту ім. М.Горького присвоєно статус університету і університет був атестований на четвертий (вищий) рівень акредитації.

Указом Президента України від 23 серпня 2007 № 785/2007 Донецькому державному медичному університету ім. М.Горького присвоєно статус національного.

З 2010 р університетом керує завідувач кафедри онкології та радіології факультету інтернатури і післядипломної освіти, член-кореспондент НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, доктор медичних наук, професор Юрій Васильович Думанський - випускник нашого університету.

Прерогативою ВНЗ є безперервне єдність навчально-виховної, наукової та лікувальної роботи. В ВУЗі діє повний цикл підготовки лікаря: медичний ліцей, факультет підготовки медичних сестер (середня освіта з вищою базовим рівнем), університет (вища освіта), інтернатура (спеціалізація) та удосконалення лікарів з їх атестацією. Клінічні бази університету розташовані в найбільших закладах охорони здоров'я міста та області.

В університеті на семи факультетах: трьох медичних, міжнародному, стоматологічному, фармацевтичному, післядипломної освіти навчається майже 6000 студентів, 1500 - лікарів-інтернів, щорічно підвищують кваліфікацію понад 8500 лікарів-курсантів. Функціонують магістратура, клінічна ординатура, аспірантура, докторантура.

Навчальний процес на 79 кафедрах університету забезпечують понад 1100 викладачі, з них більше 200 - докторів наук і професорів та понад 600 - кандидатів наук і доцентів. Серед викладачів університету - 2 Героя України, 3 академіки НАМН України, 6 членів-кореспондентів НАМН України, 19 Заслужених діячів науки і техніки України, 3 Заслужених працівника вищої школи і народної освіти України, 12 Заслужених лікарів України, 13 лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки.

Донецький національний медичний університет ім. М.Горького має такі основні наукові підрозділи:

- Науково-дослідні інститути та клініки: НДІ медичних проблем сім'ї, НДІ травматології та ортопедії, університетська клініка;

- Науково-дослідні центри й лабораторії: Міжнародний медичний фізико-хімічний центр, Центральна науково-дослідна лабораторія, Донецький регіональний центр охорони материнства і дитинства, Центр дерматокосметології та естетичної медицини, Регіональний медичний центр «Медицина і безпека праці», Центр міжнародної співпраці «Плід як пацієнт », Центр клітинної і тканинної трансплантації.

Довузівська підготовка проводиться в медичному ліцеї, народному університеті «Юний медик», Міжнародному навчальному Центрі для зарубіжних студентів. Освітня діяльність університету ліцензована Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.

У цей проміжок часу великий внесок у створення іміджу університету внесли професори: Р.Ф.Айзятулов, С.Б.Арбузова, В.М.Астахов, Е.Ф.Барінов, С.К.Боенко, Г.В.Бондарь, І .Е.Верхулецкій, С.В.Веселий, А.І.Герасіменко, В.К.Грінь, Н.Б.Губергріц, Ф.І.Гюльмамедов, А.Е.Дорофеев, Ю.В.Думанскій, А.І .Дядик, С.К.Евтушенко, Г.А.Ігнатенко, В.Н.Казаков, А.М.Кардаш, В.А.Клемін, В.Г.Клімовіцкій, П.Г.Кондратенко, Д.О.Ластков , В.М.Лобас, Ю.Е.Лях, І.Н.Матрос-Таранець, О.І.Міміношвілі, Н.В.Нагорная, К.П.Павлюченко, А.П.Педорец, Т.В.Проценко , К.Г.Селезнев, Ю.П.Серняк, О.В.Сіняченко, В.Н.Сокрут, Е.А.Статінова, С.К.Суржанскій, Л.А.Сухіна, О.А.Удод, В .Н.Хоменко, В.К.Чайка, В.І.Черній, І.В.Чіжевскій, Е.І.Юліш, С.П.Ярова та ін.

Війна, окупація Донецька і частині Донецької області в 2014 р перервала поступальний розвиток нашого університету. 1.09.2014 р університет вимушено призупинив свою роботу. Другий раз за всю свою історію (перший раз в 1941 г.) університет був змушений покинути рідний Донецьк.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.11.2014 №876 Донецький національний медичний університет ім. М.Горького з 1.12.2014 р тимчасово проводить свою роботу за новим юридичною адресою на базі Краснолиманського медичного коледжу.

Незважаючи на численні складності, ініціативною групою викладачів і студентів була проведена величезна робота по організації навчального процесу та створення клінічних баз університету в нових умовах. Основною базою для розміщення адміністрації університету і більшості кафедр теоретичного профілю стала Донбаська державна машинобудівна академія в Краматорську. Клінічні кафедри були організовані на базі лікувально-профілактичних закладів Краматорська і Слов'янська. Філія факультету інтернатури та післядипломної освіти організовано в Маріуполі.

Заняття з лікарями-інтернами та лікарями-курсантами почалися 5 січня 2015, а зі студентами - 2 лютого. В даний час в університеті навчаються студенти за спеціальностями: лікувальна справа, педіатрія, медико-профілактична справа, стоматологія, фармація. Практично за всіма спеціальностями здійснюється навчання в інтернатурі, а також на післядипломному рівні освіти (первинна спеціалізація, передатестаційний цикл, тематичне удосконалення).

В університеті працює Студентське наукове товариство ім. Н.Д.Довгялло, студентське самоврядування, профком студентів, а для дозвілля студентів - спортивні секції та гуртки художньої самодіяльності.

8 квітня 2015 відновив роботу Науково-дослідний інститут травматології та ортопедії Донецького національного медичного університету ім. М.Горького (університетська клініка) в Красному Лимані.

 

Пройдуть роки, але ми впевнені в тому, що майбутні покоління співробітників та студентів університету з честю продовжать славну історію рідної Alma Mater!

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…