Інформація для ознайомлення та використання, щодо пропаганди енергозбереження, раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів.

Для забезпечення своїх потреб людство споживає вражаючі об’єми енергії. Викопна органіка, накопичена Землею за мільйони років, вичерпується за сторіччя. Продукти спалювання та відходи промисловості засмічують планету. Її унікальна збалансованість порушується. Світова спільнота вже давно одностайно визнала, що потреби людства в енергії виходять за межі екологічних можливостей планети. Розроблений ряд міжнародних програм, основна ідея яких полягає в тому, що на всіх рівнях суспільства– міжнародному, державному, місцевому, особистісному– необхідно терміново вжити заходи щодо попередження екологічної катастрофи. В умовах загострення енергетичної та економічної кризи надзвичайно актуальними стали проблеми заощадження та ефективного використання енергоресурсів і відновлюваних джерел енергії. Важливим кроком успішного вирішення перерахованих проблем є навчання громадян країни основам енергоефективності. Кожен повинен усвідомити свою причетність до розв’язання глобальних енергетичних і пов’язаних з ними екологічних проблем. В умовах виробництва всі технологічні процеси пов’язані з витратою або виділенням енергії, а також із перетворенням одного виду енергії в інший. Враховуючи те, що вартість енергоресурсів з часом дорожчає, важливо заощаджувати енергоресурси у процесі виготовлення, транспортування та експлуатації продукції. Перш за все, необхідно впроваджувати енергоефективні технології та режими праці на конкретних робочих місцях, використовувати альтернативні джерела енергії на виробництві та побуті. Адже енергоспоживання на виготовлення одиниці валового внутрішнього продукту в Україні найвище серед промислово розвинених країн світу, що робить вітчизняну продукцію неконкурентоспроможною й надто енергозатратною. Зважаючи на це в Україні ще в 1994 році був прийнятий Закон України «Про енергозбереження» (від 1 липня 1994 р. No74/94 ВР). В статті 7 (Освіта і виховання у сфері енергозбереження) цього Закону задекларовано, що: 6 «…виховання ощадливого ставлення до використання паливно-енергетичних ресурсів забезпечуються шляхом навчання і широкої популяризації та пропаганди економічних, екологічних і соціальних переваг енергозбереження. Знання у сферах енергозбереження та екології є обов’язковими для всіх посадових осіб, діяльність яких пов’язана з використанням паливно-енергетичних ресурсів».

                     План використання енергії в будинку.

1.Використання енергії в будинку. Економія води, електроенергії та тепла у побуті – питання актуальне, мабуть, для кожного з нас. І його вирішення не слід відкладати у довгий ящик, адже зберігати тепло й електроенергію краще, аніж потерпати від протягів, вогкості і холоду у власній квартирі та сплачувати великі рахунки за марнотратно витрачені ресурси. У кожному будинку завжди є можливість економії енергії. Наприклад, приблизно 30% тепла в житлових будинках втрачається через погано зачинені вікна і двері. Для запобігання втратам зараз широко використовуються склопакети. У разі їх встановлення, теплові втрати зменшуються одразу на 25-35%. Вони мають такий самий опір теплопередачі, як цегляна стіна завтовшки 50см. Не потрібно забувати й про те, що радіатори опалення, затулені гардинами чи невдало розставленими меблями, швидше будуть віддавати тепло вулиці, ніж вашій оселі. Втім, заощадити без попередніх капіталовкладень вдається не завжди. Це, зокрема, стосується встановлення лічильників електроенергії та води. Якщо поставити прилади обліку води, можна економити від 200 грн на рік. Витрати на його придбання та встановлення обійдуться вам приблизно в 500-1000 грн. Однак, лічильник окупить себе вже за 12-16 місяців. Те саме стосується і лічильника на електроенергію. Якщо ви любите засиджуватися допізна, то замість звичайного лічильника електроенергії доцільно встановити двотарифний. З 23:00 до 7:00 електроенергія обійдеться в чотири рази дешевше, ніж у денний час. Установка такого лічильника обійдеться приблизно у 600 грн. „Нічний‟ лічильник буде економити не менше 30% щомісячної плати. Ваш рахунок за електрику також істотно зменшиться, якщо повністю перейти на „економні лампи‟. Енергозберігаючі лампи споживають у 5 разів менше електроенергії, ніж звичайна лампа розжарювання. Середній термін служби звичайної лампочки – 1000 годин, а 112 енергозберігаючої – 9000 годин. Хоч енергозберігаюча лампочка і коштує дорожче, вона окупається за 8-9 місяців при щоденному використанні.

Заходи з енергозбереження у сфері електропостачання

У всьому світі, на даний час, питання енергозбереження постає дедалі актуальнішим. Це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також, що надзвичайно важливо, збереження довкілля для наших нащадків.

Європейський Союз зобов’язався знизити своє щорічне споживання первинної енергії на 20 % до 2020 року.

В Україні, як і в інших країнах колишнього СРСР, стан впровадження заходів з енергозбереження є вкрай недостатнім, а в житлово-комунальному господарстві – критичним.

Тому практичні кроки в напрямку енергозбереження скоріше є підтвердження культури, високого рівня свідомості як суспільства в цілому так і кожного його члена.

В той час, коли кількість побутових електроприладів в населення невпинно збільшується та в умовах зростання тарифів на електроенергію, питання впровадження енергозберігаючих заходів у повсякденному житті набуває дедалі більшої актуальності.

Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії.

Розумне користування електроенергією дозволяє зменшити платежі за «світло» у 2-3 рази, або ж без додаткових витрат отримувати у 2-3 рази більше користі від власних електроприладів.

Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:

Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт/год.

Електрочайник – 2,2-2,4 кВт/год.

Пилосос – 2 кВт/год.

Бойлер – 1,5-2,5 кВт/год.

Обігрівачі масляний та повітряний – 1,5-2 кВт/год.

Праска – 1-2,4 кВт/год.

Пральна машина – 0,8-1, 14 кВт/год.

Холодильник двокамерний – 0,77-0,90 кВт/год.

Мікрохвильова піч – 0,7-1,5 кВт/год.

Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт/год.

Телевізор – 0,08-0,14 кВт/год.

Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт/год.

Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт/год.

 

Ось кілька простих порад, слідування яким дозволить використовувати електроенергію більш ефективно і, відповідно, заощаджувати кошти. Ці правила не складні, але слід пам’ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.

 1. Використовуйте енергоефективну побутову техніку:
 • побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до С;
 • придбавши побутову техніку класу «А» або «А+» Ви на 30-50% зменшите споживання електроенергії навіть порівняно з приладами класу «В».

Приклад: холодильники класу «А» споживають в середньому 0,9 кВттод на добу, а класу «С» – близько 1,45 кВттод. Таким чином, придбавши холодильник класу «А» Ви зменшите споживання електричної енергії на рік на 200 кВттод і, як, результат, економія Вашого бюджету.

 1. Економія на освітленні:
 • встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи зменшується споживання електричної

енергії. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше при забезпеченні аналогічної освітленості, тому затрати на придбання енергозберігаючих ламп окупляться менш, ніж за рік;

 • встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають і вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії.
 1. Правильно експлуатуйте холодильник:
 • не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;
 • не встановлюйте холодильник в місце, де є пряме сонячне проміння;
 • не ставте в холодильник гарячу їжу;
 • дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні — 18-20 градусів (в приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії);
 • розморожуючи холодильник згідно з інструкцією експлуатації економія складе 10-15%;
 • контролюйте температурний режим в холодильній камері — чим нижча температура, тим більше електроенергії потрібно для її підтримки.
 1. Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження:
 • при неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.
 1. Вчасно очищуйте порохотяг:
 • на третину заповнений мішок для збору пилу збільшує на 40% витрати електроенергії.
 1. Правильно експлуатуйте електроплиту:
 • використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити— заощадить ся 5-10 % електроенергії;
 • врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.
 1. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь:
 • вимикайте світло, коли виходите з приміщення;
 • не залишайте електроприлади «в режимі сну».

Приклад:телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВттод на місяць, музичні центри — в середньому 8 кВттод, ^V^-плеєри — 4 кВттод, комп’ютери — 3,6 кВттод.

Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування (« режимі сну») може досягати 350-400 кВттод на рік.

 1. Правильно експлуатуйте кондиціонер:
 2. Правильно експлуатуйте електрочайник:
 • кип’ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;
 • своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.
 1. Вимикайте електричний бойлер:
 • вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;
 • бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води.
 1. Правильно обладнайте помешкання освітлювальними приладами:
 • використовуйте в побуті крім підвісних та настінних світильників — точкові в «робочих зонах» помешкання;
 • точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника.
 1. Перейдіть на зонні тарифи на електроенергію:
 • використовуйте нічний тариф з 23:00 до 7:00год. для побутових потреб — Ваші витрати на оплату за спожиту в нічний час електроенергію зменшиться на 50%;

Отже радимо краянам брати приклад в населення розвинених Європейських країн, в сім’ю яких ми прагнемо, та активно включатись в корисну у всіх відношеннях справу збереження енергії.

 

Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше при забезпеченні аналогічної освітленості, тому затрати на придбання енергозберігаючих ламп окупляться менш, ніж за рік;

 • встановивши світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають і вимикають освітлення при появі людини, зменшиться споживання електричної енергії.

 Цікаві факти

 1. Для того, щоб 12 годин щодня протягом року горіла одна лампа потужністю 100 Вт, необхідно спалити 180 кг вугілля, внаслідок чого в атмосферу буде викинуто 425 кг СО2.
 2. Закриваючи на ніч штори, можна зменшити втрати тепла через вікна.
 3. Зниження рівня споживання гарячої води на 50 літрів за добу веде до щорічної економії 100 літрів мазуту.
 4. Якісна теплоізоляціяв будівництві — це запорука економії енергоресурсів та збереження нормального мікроклімату у приміщеннях. Втрати енергії через холодні стіни становлять 40-70 % від загальної потреби в теплі.
 5. Економити електроенергію можна за рахунок кольору стін. Біла стіна відбиває 80 % спрямованого на неї світла, темно-зелена — лише 15 %, чорна — лише 9 %.
 6. Кран, що протікає, призводить до витрат 7000 літрів води на рік (за умови, що вона крапає повільно). Якщо ж вода біжить тоненькою цівкою, то її втрати становитимуть до 30 000 літрів на рік.

 

Джерела

 1. Основи енергозбереження: Навч. посіб. /А. В. Мартинов, О. Б. Нєженцев, М. О. Шевченко; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2003. — 231 с.: рис., табл. — Бібліогр.: с. 226-228. — укp.
 2. Енергозберігаючі будівлі та споруди: Навч. посіб. Ч. 2 / І. Н. Дудар, Т. Е. Потапова; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2006. — 169 с. — Бібліогр.: с. 151-152. — укp.
 3. Енергозбереження — пріоритетний напрямок державної політики України / Ковалко М. П., Денисюк С. П. ; А. К. Шидловський (відп. ред.) ; НАН України; АТ „Укренергозбереження‟. — К. : УЕЗ, 1998. — 506 с. — ISBN 966-02-0525-2. 6.
Call Now Button