КАФЕДРА МІКРОБІОЛОГІЇ, ВІРУСОЛОГІЇ ТА ІМУНОЛОГІЇ

У 2014 році в зв’язку з трагічними подіями на Донбасі, що виникли внаслідок агресії РФ, Донецький національний медичний університет, як і інші ВНЗ Донбасу, змушений був виїхати з непідконтрольної Україні території та розпочати свою роботу в нових умовах практично з «нуля» в м. Краматорську. На жаль, в Донецьку залишилась вся матеріальна-технічна база кафедри, що утворювалась на протязі багатьох десятиліть (величезний навчальний музей, обладнані навчальні мікробіологічні лабораторії, бактеріологічна кухня, автоклавна, наукові лабораторії, кафедральний комп`ютерний клас).

Деякі викладачі кафедри на протязі 2014-15 років виїхали з Донецька до інших медичних вишів України (Полтави, Києва).

Частина найстаріших співробітників кафедри з різних причин змушена була залишитись у Донецьку. Покладаємо надію, що їм вдасться зберегти ту матеріально-технічну базу, що створювалась на протязі всіх повоєнних років (1944-2014 рр.). Свого часу, на жаль, під час Другої світової війни та німецької окупації Донецька, коли робота вишу була перервана та матеріальні цінності не евакуйовані, була повністю знищена навчальна, лабораторна та бібліотечна база кафедри та всього інституту, що створювалась за допомогою багатьох вишів країни у 1930-40 роках.

У січні-лютому 2015 року в приміщеннях коледжу Донбаської машинобудівної академії (м. Краматорськ) відновила навчальний процес (розпочала свою роботу) створена на базі двох кафедр кафедра медичної біології, мікробіології, вірусології та імунології. На кафедрі розпочали навчатись студенти другого та третього курсів, що вступили до лав студентів ДНМУ ще в Донецьку у 2012 та 2013 роках, а також студенти першого курсу, що були прийняти до ДНМУ вже в м. Краматорську. Навчання всіх студентів відбувалось у дві зміни (ранкову та денну), щоб надолужити відставання, що виникло в зв`язку з пропущеним у нашому виші осінньому семестром 2014-2015 років.

Взимку 2015-16 років кафедра отримала в своє користування офісну та проекційну техніку та давноочікувані бінокулярні мікроскопи для педпроцесу. На протязі попередніх двадцяти років кафедра не отримала жодного сучасного мікроскопа. Для науково-дослідної роботи кафедра отримала тринокуляр та люмінісцентний мікроскоп (Австрія),що обладнані чорно-білою та кольоровою відеокамерами з цифровим виходом.

У вересні 2017 року навчальний процес було перенесено в приміщення першого корпусу Донбаської машинобудівної академії. Нараз кафедра для навчального процесу використовує п`ять навчальних приміщень, в яких одночасно можуть навчатись щонайменше 120 студентів та окреме приміщення для мікроскопії. Мікроскопічна кімната дозволяє проводити заняття з мікроскопії з 12 сучасними бінокулярними мікроскопами та при використанні затемнення (конструктивно передбачено) – люмінісцентну мікроскопію. Всі навчальні приміщення обладнанні Wi-Fi. Знайомство студентів з роботою практичної мікробіологічної лабораторії відбувається на базі Донецького обласного лабораторного центру (м. Краматорськ).

У вересні 2017 року викладання мікробіології для вітчизняних та іноземних студентів розпочалось на ММФ в м. Кропивницькому. Викладання тут ведеться на трьох мовах: української, англійської та російської.

У вересні 2018 року викладання мікробіології розпочалось на медичному факультеті №3 в м. Маріуполь.

З 31 серпня 2018 року відбувся поділ кафедри на кафедру медичної біології й кафедру мікробіології, вірусології та імунології. Очолив кафедру мікробіології, вірусології та імунології доцент Слюсарєв О.А.

Зараз у трьох філіях кафедри (Краматорську, Кропивницькому та Маріуполі) мікробіологію, вірусологію та імунологію викладають 15 викладачів, з них троє – зовнішні сумісники, працівники практичної охорони здоров`я. На кафедрі викладають один доктор наук, професор та два кандидати наук, доценти.

Склад кафедри мікробіології, вірусології та імунології ДНМУ МОЗ України на початок 2018/19 навчального року: завідувач кафедри – к.м.н., доцент Слюсарєв Олексій Аркадійович, професор кафедри, к.м.н., д.б.н., професор Ракша-Слюсарєва Олена Анатоліївна, асистенти Стрижак Ніна Володимирівна та Сєрих Наталя Олександрівна (Краматорська філія кафедри), доцент кафедри, к.м.н., доцент Боєва Світлана Станіславівна та асистент Чайка Анна Олександрівна (Маріупольска філія кафедри), асистенти Оперчук Надія Іванівна, Коваленко Поліна Григорівна, Іваненко Наталія Олександрівна, Громова Тетяна Валеріївна, Ковлева Крістіна Костянтинівна, Сидорчук Тетяна Олександрівна, Коновалова Анжела Миколаївна, Банік Анастасія Сергіївна (Кропивницька філія).

На кафедрі продовжуються наукові розробки, що спрямовані на дослідження системи психонейроімуноендокринної регуляції організму, зокрема таких її складових, як система крові та система імунітету, а також на пошуки способів відновлення зрушень в психонейроімуноендокринній системі регуляції. У 2018 р. кафедрою виконано науково-дослідну госпдоговірну роботу «Визначення впливу препарату «Аквакаротин» на показники системи крові та імунітету». 3 2019 р., спільно з кафедрою неврології та нейрохірургії ДОНМУ, на кафедрі виконується НДР «Відновлення гемато-імунологічного, неврологічного та психоемоційного станів у населення Донецького регіону під час ООС».

За період з 2015 по 2020 рік співробітниками кафедри отримано 14 патентів України на винаходи та корисні моделі; 8 свідоцтв про реєстрацію авторського права, опубліковано 1 інформаційний лист; розроблено 4 медико-організаційні нововведення, рекомендовані до впровадження в системі охороні здоров’я. Результати роботи опубліковано у 59 статтях, 102 тезах в Україні та за кордоном, оприлюднено у 45 доповідях на конференціях і симпозіумах національного та міжнародного рівня, видано навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів освіти І-IV рівнів акредитації «Мікробіологія та фізіологія харчування» за авторством О.А. Ракші-Слюсарєвої, опубліковано 2 монографії за участю співробітників кафедри в Україні – «Сузір’я мікробіологічних наукових закладів України» та за кордоном – «Contemporary Issues of Digital Economy and Society»

З 2015 р. на кафедрі відновив роботу студентський гурток, який працює також і в філіалах ДНМУ. В його роботі приймають участь студенти 2-6-го курсів.

naukovo medychnyj kongres studentiv ta molodyh vchenyh u dnmu min

naukovo medychnyj kongres studentiv ta molodyh vchenyh u dnmu1 min
Науково медичний конгрес студентів та молодих вчених у ДНМУ «Медицина ХХІ сторіччя» (з міжнародною участю)

За період роботи гуртка студентами, під керівництвом співробітників кафедри виконано та опубліковано 45 наукових робіт, зроблено понад 35 доповідей, як на конференціях ДНМУ, так і за його межами. Учасники гуртка неодноразово займали призові місця, як на внутрішніх конференціях, в тому числі на наукових медичних конгресах студентів та молодих вчених «Медицина ХХІ сторіччя», започаткованому в ДНМУ, так і в інших вишах та закордоном. Зокрема, гуртківець І. Агєєв отримав 2-ге місце за наукову роботу за підсумками 75 Всеукраїнської студентської конференції (м. Полтава, 1919 р.), І-ше місце на «Приазовських медико-біологічних читаннях» в секції «Профілактика захворювань мультифакторної природи. Реабілітаційна медицина, як компонент підтримки здоров’я», взяв участь у 14 міжнародній конференції в Нью Йорку, США «Perspectives of science and education». Гуртківець Д. Дитюк виборов ІІІ-тє призове місце у секції “Профілактична медицина” на міжнародній науково-практичній конференції “Annual Young Medical Scientists’ Conference 2019” (м. Київ, 2019 р.). Д. Дитюк брав участь у всеукраїнській конкурсній програмі Кращий студент України (регіональний етап) і за підсумками 2019 р. був нагороджений дипломом з відзнакою в номінації «Кращий студент – науковець».

На початку 2020 р. гуртківцями кафедри були подані наукові роботи й підготовлені виступи на наукові конференції “XVII науково-практична конференція студентів та молодих вчених з міжнародною участю “Перший крок в науку – 2020″(Вінниця), “International Medical Students Confernce in Poltava 2020” (Полтава), “81st LYSICon (Lviv Young Scientists International Conference)” (Львів). Гуртківці Д. Дитюк, І. Агєєв., Д. Зоря подали наукові роботи, виконані під керівництвом д.б.н, професора О.А. Ракші-Слюсаревої, к.м.н., доцента С.С. Боєвої та к.м.н., доцента О.А. Слюсарева на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Медицина», на базі Харківського національного медичного університету. Після першого туру запрошені до участі у ІІ-му турі студенти Д. Дитюк та І. Агєєв. Незважаючи на епідемію СОVID-19 й карантин, До 90 річчя ДНМУ студенти гуртківці підготували 21 тезу й подали заявки на 20 доповідей.

Колектив кафедри сповнений сил та енергії на подальше поліпшення викладацької на наукової роботи.

Call Now Button