Вітаємо Віталія Григоровича Центіло з ювілеєм!

27 березня 2019 року виповнюється 80 років завідувачеві кафедри стоматології №1 Донецького національного медичного університету, Заслуженому діячеві науки і техніки України, доктору медичних наук, професору Віталію Григоровичу Центіло.

Віталій Григорович пройшов довгий професійний та життєвий шлях. У 1961 році він закінчив стоматологічний факультет Київського державного медичного інституту ім. О. О. Богомольця, працював з 1966 року асистентом кафедри хірургічної стоматології Донецького державного медичного інституту, з 1984 року – доцентом цієї кафедри, у 2003 році перейшов на посаду доцента кафедри стоматології ФІПО, з 2008 року – професор кафедри стоматології ФІПО, з 2015 року – завідувач кафедри стоматології №1 Донецького національного медичного університету. Кандидатську дисертацію захистив у 1969 році, докторську дисертацію — у 2006 році. Професор В. Г. Центіло активно впроваджує сучасні наукові та педагогічні технології, на високому методичному рівні викладає хірургічну стоматологію та дитячу хірургічну стоматологію студентам 3-5 курсів стоматологічного факультету, працює експертом Центру тестування МОЗ України. Стаж науково-педагогічної роботи складає 53 роки. Він лікар-стоматолог-хірург вищої кваліфікаційної категорії, член обласної атестаційної комісії з стоматології Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА. Засновник Української асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів, член міжнародної асоціації хірургів-стоматологів та щелепно-лицевих хірургів (IAOMFS).

Професор В. Г. Центіло – автор понад 325 наукових праць, серед яких 2 монографії, 79 винаходів та патентів, понад 100 рацпропозицій, 87 статей у вітчизняних й закордонних журналах. Науковий напрямок – топографічна анатомія шиї, розробка методів лікування травматичних ушкоджень, запальних процесів та онкологічних захворювань щелепно-лицевої ділянки. Серед наукових досягнень професора В. Г. Центіла найбільш значущі: третій в історії медицини (після Андреаса Везалія та М. І. Пирогова) спосіб дослідження ліній з’єднання фасціальних платівок, результати проведення якого дозволили обґрунтувати запропоновані (вперше хірургом-стоматологом) удосконалені методи шийної дисекції при лікуванні хворих на злоякісні пухлини щелепно-лицевої ділянки; другий в історії хірургії (після Фарабефа-Гийона-Дитриха) доступ і метод лігування зовнішньої сонної артерії (перший серед вітчизняних авторів); третій в історії хірургії (другий у вітчизняній хірургії після М. І. Пирогова) доступ до язикової артерії; вперше описано новий шлях розповсюдження флегмони дна порожнини рота до середостіння, метод діагностики та методи черезшийної медиастинотомії при лікуванні ускладнень запальних процесів щелепно-лицевої ділянки, метод езофаготомії для видалення сторонніх тіл стравоходу (вперше розроблені хірургом-стоматологом); вперше описано синдром підвищення кров’яного тиску в системі лицевої вени з розвитком в ній зворотнього кровотоку; методи дефінітивної трахеотомії в залежності від положення трахеї (вперше запропоновані хірургом-стоматологом); формування анатомічного препарата для вивчення топографічної анатомії щелепно-лицевої ділянки та шиї (вперше запропонований хірургом-стоматологом); удосконалені методики оперативного лікування пухлин слинних залоз, в тому числі з можливістю збереження стовбура лицевого нерва при раку, оперативного лікування раку язика та під’язикової ділянки, оперативного лікування раку нижньої та верхньої щелеп з розповсюдженням пухлини до основи черепа (вперше запропоновані хірургом-стоматологом) тощо. Усі творчі розробки захищені авторськими свідоцтвами та патентами.

У 2008 році професор В. Г. Центіло нагороджений грамотою Міністерства освіти і науки України. В 2016 році Указом Президента України йому було присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Щиро вітаємо Вас, вельмишановний Віталію Григоровичу, з славетним ювілеєм! Ваш широкий діапазон знань та інтересів, професіоналізм найвищого рівня, блискучий талант хірурга-стоматолога, невичерпна енергія, працьовитість, відданість справі та чуйність до хворих здобули визнання, глибоку повагу та любов з боку колег, студентів та пацієнтів!

Від усього серця зичимо Вам міцного здоров’я, невичерпності життєвих сил, натхнення та наснаги в усіх починаннях! Нехай мир, злагода та добробут завжди супроводжують Вас і Вашу родину, нехай кожен день сповіщає про здійснення найзаповітніших мрій, а душа залишається молодою довгі-довгі роки!